Mikrokanalizacja światłowodowa
Mikrokable światłowodowe
System mikrorurek przeznaczony do prowadzenia mikrokabli światłowodowych.
Obok mikrorurek w skład systemu mikrokanalizacji wchodzą także dwudzielne elementy rozgałęziające i uszczelniające, łączniki mikrorurek i rurociągów, skrzynki zapasu mikrokabli i inne.
Mikrokanalizacja zewnętrzna System mikrokanalizacji instalowany w kanalizacji teletechnicznej lub bezpośrednio w ziemi.
Mikrokanalizacja wewnętrzna System mikrokanalizacji instalowany w budynkach, spełniający wymogi ochrony przeciwpożarowej (mikrorurki są wykonane z materiału LS0H).
Mikrokanalizacja światłowodowa to system miniaturowych rurek HDPE, zwanych mikrorurkami, najczęściej o średnicach zewnętrznych od 5 do 14 mm. Mikrorurki są produkowane jako:
cienkościenne – ścianka o grubości 0,75–1 mm, do zastosowania w istniejących trasach w rurociągach lub rurach kanalizacji wtórnej;
grubościenne – ścianka o grubości 1,5–2 mm, do układania bezpośrednio w ziemi bez dodatkowej osłony.
Mikrorurki obu typów mogą być zaciągane lub wdmuchiwane i mogą występować jako pojedyncze lub w wiązkach, np. wiązka mikrorurek doziemnych może liczyć do 24 szt. rurek.
W rurze kanalizacji teletechnicznej, zamiast pojedynczego tradycyjnego kabla światłowodowego, można umieścić pakiet mikrorurek do których wprowadzane są w miarę potrzeb mikrokable światłowodowe. Pojedynczy kabel światłowodowy wypełnia rurę (np. o średnicy 40mm) zaledwie w ok.30%. Wiązka mikrorurek zapełni średnicę rury w 60-70%. Dodatkowo daje możliwość stopniowego dokładania mikrokabli w miarę wzrostu zapotrzebowania na kolejne przyłącza.
Największe zalety mikrokanalizacji to:
łatwość w organizacji kabli i prowadzeniu odgałęzień
hermetyczność
odporność – ze względu na dużą staranność podczas instalowania mikrorurek oraz stosowanie hermetycznych złączek
Mikrokanalizacja upraszcza sposób realizacji odgałęzienia światłowodu w punktach, w których chcemy przyłączyć np. kolejny budynek. Tradycyjna kanalizacja w tym miejscu wymaga umieszczenia studni kablowej, przecięcia kabla, wykonania w mufie spawów termicznych zarówno dla odgałęzionych włókien, jak i tych, które będą prowadzone „przelotowo”. To generuje straty optyczne w torze oraz dodatkowe koszty wykonania takich prac. Dzięki mikrokanalizacji z pakietu mikrorurek „wyciągamy” tylko tę, która ma trafić do danego punktu. Oddzielamy ją w trójniku lub bezpośrednio w ziemi, przedłużamy łącząc specjalnym łącznikiem zapewniającym hermetyczność mikrokanalizacji i kończymy w obiekcie. Teraz wystarczy już tylko z węzła sieci (np. szafa uliczna), metodą wdmuchiwania wprowadzić światłowód o wymaganej liczbie włókien bezpośrednio do budynku (bez spawania na trasie, bez otwierania studni, itp.)
Elementy mikrokanalizacji
Mikrorurki cienkościenne (średnica: 7/5,5mm, 10/8mm, 12/10mm)
Jest to kombinacja częściowo kolorowej powłoki a częściowo półprzezroczystego materiału podstawowego (HDPE) co bardzo ułatwia organizację i lokalizację poszczególnych kabli.
Materiał HDPE wysokiej jakości umożliwia instalację mikrorurek w temperaturach do -10°C. Konieczna jest także ochrona mikrorurek przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, szczególnie w trakcie upalnego lata.
Mikrorurki grubościenne (średnica: 7/4 mm, 10/6mm, 12/8mm, 14/10mm)
Mikrorurki grubościenne są przystosowania do układania bezpośrednio w ziemi. Są bardzo wygodne do stosowania na terenach podmiejskich lub wiejskich, gdzie konieczne jest stosowanie dużej ilości odgałęzień do poszczególnych abonentów. Są dużo grubsze od mikrorurek grubościennych i w bardzo wysokim stopniu chronią mikrokabel przed uszkodzeniami.
Mikrorurki wewnętrzne
Stosowane są wewnątrz budynków i do wyboru mamy zarówno grubościenne jak i cienkościenne mikrorurki. Umożliwia doprowadzenie włókien światłowodowych bezpośrednio od skrzynki dystrybucyjnej do gniazda abonenckiego. Instalacje z wykorzystaniem mikorurek wewnętrznych nie wymagają instalowania skrzynek rozdzielczych w pionach budynkowych. Spełniają normy przeciwpożarowe (niskodymność i bezhalogenowość).
Złączki proste: DSM i EBM (7, 10, 12, 14mm)
Umożliwiają łączenie mikrorurek ze sobą w sposób hermetyczny co w praktycznie zerowym stopniu zwiększa opory przy wdmuchiwaniu lub zaciąganiu mikrokabla. Istnieją różne warianty złączek. Mogą być zakończone zaślepką lub w postaci złączki redukcyjnej do przechodzenia z jednej grubości mikrorurki na inną.
Element uszczelniający EZA (7, 10, 12, 14mm)
To dwudzielny element, stosowany zarówno do uszczelniania mikrorurek z kablem w środku jak i zatykania go podczas wdmuchiwania kabla. Główną funkcją elementu uszczelniającego jest ochrona mikrorurki przed wnikaniem zanieczyszczeń, które mogą utrudnić lub uszkodzić wdmuchiwany kabel światłowodowy. Elementy uszczelniające zapewniają dodatkowo gazo- i wodoszczelność dzięki idealnemu dopasowaniu do średnicy zewnętrznej mikrorurki.
Osłona odgałęźna
Jest to hermetyczny element służący do prowadzenia odgałęzień jednej lub większej ilości mikrorurek zarówno cienkościennych jak i grubościennych.
Skrzynia zapasu mikrokabla C-Box
Służy do układania nadmiaru mikrokabla i zabezpieczania go przed uszkodzeniami mechanicznymi w zwartej obudowie zamykanej pokrywą. Stosowana w studniach telekomunikacyjnych najczęściej w sąsiedztwie muf światłowodwych. Oba te elementy są zwykle łączone przy pomocy metalowej karbowanej osłony.