Technologia DWDM
Istnieje kilka sposobów na zwiększenie możliwości transmisyjnych istniejącej sieci światłowodowej. Podstawowym sposobem jest wymiana kabla światłowodowego na kabel posiadający większą ilość włókien światłowodowych. Możliwe jest również umieszczenie drugiego kabla światłowodowego. Uzyskuje się tym sposobem ten sam efekt co poprzednim, tzn. zwiększenie dostępnej ilości włókien światłowodowych. Sposoby te mają wiele zalet ale nie są ekonomiczne, a często też trudne bądź niemożliwe do wykonania.
Metodą na zwiększenie możliwości sieci światłowodowej bez ingerowania w jej przebieg jest zastosowanie techniki zwielokrotnienia falowego. Polega ona na wykorzystaniu wielu różnych długości fali świetlnej w jednym włóknie światłowodowym.
Jedną z technik zwielokrotnienia falowego jest technika DWDM (ang. Dense Wavelenght Division Multiplexing). Pozwala ona na przesłanie od kilku do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset (technologia UDWDM) kanałów przez jedno włókno światłowodowe. Odległość między kanałami wynosi 0,8nm. Ponieważ odstępy między kanałami są bardzo małe wielu producentów sprzętu i akcesoriów DWDM charakteryzuje falę poprzez jej częstotliwość.
Rys.1 Schemat działania technologii zwielokrotnienia falowego DWDM
Technologia ta pozwala na transmitowanie wielu różnego rodzaju danych kilkudziesięcioma kanałami przy prędkości 40Gb/s w każdym kanale. Niestety wymagania odnośnie sprzętu i włókien optycznych są bardzo wysokie co bezpośrednio też wpływa na koszt tych rozwiązań. Najczęściej wykorzystuje się rozwiązania pozwalające na transmisję kilkunastu kanałów zlokalizowanych w III oknie transmisyjnym (okolice 1550nm).
Rys.2 Schemat działania technologii zwielokrotnienia falowego DWDM - przykład transmisji dwukierunkowej
Brak produktów w wybranej kategorii.